Egzamin UDT na wózki widłowe - jak wygląda.

wtorek, 12 listopada 2024
blog tytuł

Egzamin UDT składa się z części:

 

1) teoretycznej, przeprowadzanej w formie pisemnej.

2) praktycznej, polegającej na sprawdzeniu umiejętności w zakresie obsługi urządzenia.

Egzamin teoretyczny to test składający się z 15 pytań, z czego 5 pytań do diagramy udźwigu wózka. Jest to test jednokrotengo wyboru. Aby zaliczyć pozytywnie egzamin teoretyczny należy poprawnie zaznaczyć co najmniej 11 odpowiedzi. Na napisanie testu mamy 30 minut.

O wyniku z części teoretycznej dowiemy się bezpośrednio po napisaniu testu. Jeżeli wynik z części teoretycznej jest pozytywny przechodzimy do części praktycznej egzaminu.

 

Część praktyczna egzaminu składa się z dwóch części:

 

Części pierwszej - polegającej na zaprezentowaniu na wózku lub przy nim w sposób bezpieczny jednej czynności z zakresu obsługi technicznej codziennej (OTC) wskazanej przez komisję. Nie dopuszcza się możliwości poprawy czynności z OTC. Niezaliczenie OTC kończy część praktyczną egzaminu wynikiem negatywnym.

Części drugiej - obejmującej wykonanie zadania praktycznego, podczas którego komisja egzaminacyjna ocenia prawidłowość wykonywanych manewrów i czynności związanych z praktyczną obsługą urządzenia. Nie wykonanie zadania praktycznego kończy część praktyczną egzaminu wynikiem negatywnym.

Wystąpienie, w czasie realizacji części drugiej (zadania praktycznego), drugi raz tej samej lub drugiej nieprawidłowości/uchybienia, kończy część praktyczną egzaminu wynikiem negatywnym.

Nie dopuszcza się kontynuowania egzaminu w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości mającej bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo lub uniemożliwiającej bezpieczne wykonanie zadania. Doprowadzenie przez egzaminowanego do sytuacji potencjalnie niebezpiecznej, uszkodzenia (np.: ładunku, urządzenia), wypadku stanowi podstawę do natychmiastowego przerwania egzaminu praktycznego i zakończenia postępowania wynikiem NEGATYWNYM.

Jeżeli część praktyczna zakończy się wynikem pozytywnym osoba egzaminowa zostanie o tym poinformowana przez komisję i zwykle do 4 tygodni dozór techniczny prześle zaświadczenie kwalifikacyjne ( uprawnienia ).

Ośrodek Szkolenia „Operator” s.c.
44-240 Żory, ul. Boczna 8
logo